Aşkabat’ta Türkmenistan-Kazakistan ulaştırma, transit taşımacılık ve lojistik toplantısı yapılacak

Aşkabat’ta Türkmenistan-Kazakistan ulaştırma, transit taşımacılık ve lojistik toplantısı yapılacak

Türkmenistan-Kazakistan Ortak Çalışma Komisyonu’nun ulaştırma, transit taşımacılık ve lojistik temsilcilerinin ilk toplantısı 26 Kasım’da Aşkabat’ta yapılacak. Türkmenistan Bakanlar Kurulu’na bağlı Ulaşım ve Haberleşme Ajansı Genel Direktörü Mämmethan Çakiyev, cuma günü video iletişim yolu ile gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda gelişmeyle ilgili Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’a rapor verdi.

Toplantıda iki ülke topraklarından geçen ulaşım ve transit koridorlarının altyapısının en verimli şekilde kullanılması, bu alandaki ortak projelerin koordinasyonu ve uygulanması, lojistik merkezlerin geliştirilmesi, ulaşım güvenliğinin garanti altına alınması ve fiyatlandırma politikası ile ilgili konuların ele alınması bekleniyor. İlgili haber, Türkmenistan resmi medyası tarafından servis edildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Türkmenistan-Kazakistan Ortak Çalışma Komisyonu’nun rolüne dikkat çekti ve Mämmethan Çakiyev’e yaklaşan söz konusu toplantıya gerektiği gibi hazırlanılması talimatını verdi.

Bu yılın 28 Kasım tarihinde, Kazakistan iş çevrelerinin temsilcileri Türkmenistan'a bir iş ziyareti gerçekleştirecekler. Kazakistanlı iş adamları Lebap, Mari, Balkan velayetleri ve Aşkabat’ı ziyaret ederek bu bölgelerin Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleriyle bir araya gelecekler.

İlgili diğer haberler

Margaritis Schinas, Türkmenistan’ı Orta Asya’daki önemli bir ortak olarak gösterdi
2024: Orta Asya-AB Bakanlar Toplantısı Türkmenistan’da yapılacak
Aşkabat’ta Türkmen-Afgan İş Konferansı ve Afgan ürünlerinin fuarı düzenlenecek
Türkmenistan heyeti, Brüksel’de karşılıklı temaslarda bulundu
Türkmenistan heyeti, Avrupa Komisyonu temsilcisi ve İspanyol şirketin yöneticisiyle görüştü
Türkmenistan Devlet Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı’nı kabul etti
Gurbanguli Berdimuhamedov, Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan ile görüştü