Kültür ve Toplum

Bursa'dan 9 ülkeye fidan ve çöğür ihracatı

Bursa'dan 9 ülkeye fidan ve çöğür ihracatı

TÜRKİYE'nin mobilya başkenti olarak bilinen Bursa'nın İnegöl ilçesi, çöğür ve fidancılıkta da iddiasını ortaya koyuyor. İnegöl'de bu yıl 10 milyon fidan, 20 milyon çöğür bitkisi üretimi gerçekleşti. Türkiye'nin çöğür ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan İnegöl, bu yıl 9 ülkeye fidan ihracatına başladı. Fidan ve çöğür ihracatından toplam 6 milyon dolar döviz girdisi sağlanması hedefleniyor.

Türkiye'nin her yerine fidan satışı yapan İnegöl'ün kırsal Cerrah Mahallesi çiftçileri, bu yıl Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Bosna-Hersek, Kosova, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Azerbaycan olmak üzere 9 ülkeye ihracat yapmaya başladı.

Cerrah Mahallesi Muhtarı Hasan Ayar ise, "Mahallemizde fidan ve çöğür üretimi yapıyoruz.Türkiye'nin yüzde 70'lik ihtiyacını karşılamaktayız.Yurt dışı ihracatımız vardır.Hasadı başladı.Hazırlanıyor. İhracat da bu hafta itibariyle başladı.

Türkmenistan ile ihracatın startı verildi.Türkiye'de fidancılık ve çöğürcülükte tekiz.Yüzde 30'luk kısmını da Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz.Bu sene inşallah satışların yüzde 100 olmasını bekliyoruz.

Ticari anlamda ülkemize katkısı vardır.Bu sene güzel bir yıl olmasını bekliyoruz" dedi.

İlgili diğer haberler

Bursa?dan 9 ülkeye fidan ve çöğür ihracatı
Son dakika gündem: DHA YURT ÖZEL GÜNDEMİ
Son dakika! DHA YURT ÖZEL GÜNDEMİ -TEKRAR
TÜRKSOY, Türkmenistan'ın daimi tarafsızlığının 25. yılını kutladı
TÜRKSOY, Türkmenistan'ın daimi tarafsızlığının 25. yılını kutladı
Kars Lojistik Merkezi'nde sona gelindi