Fuat Oktay: Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan ile üçlü zirve düzenleyecek

Fuat Oktay: Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan ile üçlü zirve düzenleyecek

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkmenistan ziyaretine ilişkin TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede, Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi’nin düzenlenmesinin planlandığını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’u Türkiye’ye davet ettiğini kaydeden Oktay, ziyaret sonrasında da Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi’nin yapılacağını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı, Türkmenistan-Azerbaycan ortak Dostluk hidrokarbon sahasında bir kuyunun birlikte işletilebileceğini belirtti. Oktay ayrıca, karşılıklı yarar sağlayan bu projenin hayata geçirilmesinin, bölge halkı için son derece faydalı olacağını da sözlerine ekledi.

Türkmenistan doğalgazının Türkiye’ye sevk edilmesi

Oktay, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede, Türkmenistan doğalgazının Türkiye’ye taşınması için üç alternatif üzerinde çalışıldığını ve bu çalışmalarda sona yaklaşıldığını not etti.

Fuat Oktay, en kısa vadede bir sonuca ulaşmak için Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kuvvetli bir destek sağladığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Türkmenistan ziyareti kapsamında, cuma günü Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Altıncı Karma Ekonomik Komisyonu düzenlendi.

İlgili diğer haberler

Oktay: "Türkiye'yi yatırım, üretim ve teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyoruz"
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
Türkiye-Türk cumhuriyetleri ilişkilerinde yeni ufuklar
Türkiye-Türk cumhuriyetleri ilişkilerinde yeni ufuklar
Türkiye'nin Barış Abi'si vefatının 23. yılında anılıyor
Türkmenistan-Türkiye İş Konseyi Türkmenistan doğalgazının Avrupa’ya sevkini görüştü