Özbekistan’da EİT Dışisleri Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı yapıldı

Özbekistan’da EİT Dışisleri Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı yapıldı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dışişleri Bakanlar Konseyi’nin 26. Toplantısı, Özbekistan’ın başkanlığında salı günü Taşkent’te gerçekleştirildi. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter sayfasından konu ile ilgili haber verdi.

Toplantıya Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan Dışişleri Bakanları, EİT Genel Sekreteri Hüsrev Noziri, ayrıca EİT’in ihtisaslaşmış kuruluşlarının, bölge ofislerinin ve ilgili yapılarının yöneticileri katıldılar.

Türkmenistan heyetine Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlık etti.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan salı günü yapılan açıklamada belirtildiği gibi, toplantının katılımcıları EİT üyesi ülkelerin ticaret, yatırım, gıda güvenliği, çevre, tarım ve ulaşım koridorlarındaki işbirliğinin etkinliğinin arttırılmasına ilişkin konuları masaya yatırdılar.

Dışişleri Bakanları ayrıca, EİT kapsamındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesiyle ilgili önerilerde bulundular.

EİT Dışişleri Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’nın sonunda, Kazakistan’ın önerisiyle EİT ile Asya’da Karşılıklı İşbirliği ve Güveni Pekiştirme Tedbirleri Konseyi arasında ilişkileri geliştirmeyi öngören Taşkent Bildirisi kabul edildi.

1985’de kurulan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Avrupa, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu ve Güney Asya ülkelerini bir araya getiren bir kuruluştur.

İlgili diğer haberler

Özbekistan'da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı
Türkmenistan Dışişleri Bakanı, Özbekistan Devlet Başkanı ile görüştü
İran'dan AP'nin "Devrim Muhafızları" adımına tepki: Avrupa için pahalıya mal olacak
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: "Avrupa'ya duygusal eylemlerinin sonuçları pahalıya mal olacak"
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: "Avrupa'ya duygusal eylemlerinin sonuçları pahalıya mal olacak"
EİT Dışişeri Bakanlar Konseyi Toplantısı 23-24 Ocak tarihlerinde Taşkent’te yapılacak