Reisi: İran, Azerbaycan’a ihraç edilen Türkmenistan doğalgazının hacmini artırmaya hazır

Reisi: İran, Azerbaycan’a ihraç edilen Türkmenistan doğalgazının hacmini artırmaya hazır

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile çarşamba günü Aşkabat'ta yaptığı görüşmede, İran'ın Azerbaycan'ın son talebi doğrultusunda kendi toprakları üzerinden Azerbaycan'a sevk edilenTürkmenistan doğalgazının hacmini arttırmaya hazır olduğunu belirtti.

Görüşme, Hazar Denizi’ne Kıyı Ülkeler 6. Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında gerçekleştirildi.

İran Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi'ne göre, Reisi İran hükümetinin komşu ülkelerle ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine öncelik verdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Reisi, ’İran ile Türkmenistan arasında yakın zamanda imzalanan işbirliği belgeleri ve anlaşmalarının uygulanması, iki ülke arasındaki işbirliği seviyesinin daha da artmasına katkıda bulunacaktır.’’ diye ekledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Reisi'nin iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirme çabalarına yüksek değer biçti ve ülkesinin iki ülke arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ve diğer anlaşmaları tam olarak uygulamaya istekli olduğunu vurguladı.

Türkmenistan, İran ve Azerbaycan arasında üçlü doğalgaz takas anlaşması 28 Kasım'da Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta gerçekleşen 15. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi kapsamında imzalandı. Anlaşmaya göre, İran üzerinden Türkmenistan'dan Azerbaycan'a yılda 2 milyar metreküp doğalgaz taşınacak. Anlaşma, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Halihazırda Türkmenistan doğalgazının İran üzerinden Azerbaycan'a ihracatını arttırmak ve Türkmenistan doğalgazının diğer ülkelerle de takas edilmesine yönelik müzakereler sürüyor.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan Devlet Başkanı, İran’ı ziyaret edecek
Türkmenistan ve İran Dışişleri Bakanları, Hazar Zirvesi'ni ele aldılar
Türkmenistan ile İran arasındaki petrol harici ticaret yüzde 79 arttı
Türkmenistan ve Hindistan Devlet Başkanları, Aşkabat'ta bir araya geldiler
Türkmenistan ile KİK, ilişkilerin güçlendirilmesine ilişkin Mutabakat Zaptı imzaladı
EİT’in bölgesel projelerine ilişkin öneriler değerlendirildi