Serdar Berdimuhamedov, Oliy Meclisi Senato Başkanı ile görüştü, Semerkant'a gitti

Serdar Berdimuhamedov, Oliy Meclisi Senato Başkanı ile görüştü, Semerkant'a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, cuma günü Özbekistan Oliy Meclisi Senato Başkanı Tenzile Narbayeva ile bir araya geldi.

Türkmenistan resmi medyasında yer alan habere göre, Türkmenistan Devlet Başkanı Özbekistan parlamentosu üst meclisi yöneticisine sıcak karşılama ve misafirperverlik için minnetarlığını dile getirdi ve bu görüşmenin Türkmenistan ile Özbekistan arasında paralamento ilişkilerini pekiştirmeye yönelik görüş alışverişi yapmak için fırsat sunduğunu ifade etti.

Serdar Berdimuhamedov ayrıca, Özbekistan ziyareti kapsamında Semerkant kentini de ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, Semerkant Uluslararası Havalimanı'nda Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.

İki ülkenin Devlet Başkanları, Özbekistan'ın ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov anısına inşa edilen anıt kompleksine gittiler ve anıta çelenk bıraktılar.

Ardından Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, orta çağın önemli yapıları arasında yer Ulugbek Gözlemevi'ne giderek, buradaki müzede sergilenen ve tarihi değer niteliği taşıyan eserleri incelediler.

Devlet Başkanları ayrıca, Timur Külliyesi ile birlikte Ulugbek, Şir-Dor, Tillâ-Kârî gibi üç medresenin bulunduğu ve XV.-XVII. asırlara ait nadide anıt kompleksi olan Registan Meydanı'nı gezdiler.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan Devlet Başkanı, ŞİÖ Zirvesi'ne katılmak üzere Özbekistan'a gitti
ŞİÖ Zirvesi Özbekistan'ın Semerkant şehrinde başladı
Serdar Berdimuhamedov: Türkmenistan, ŞİÖ ülkeleriyle ulaşım işbirliğini genişletmeye hazır
Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının önemine dikkat çekildi
Zhang Ming: Türkmenistan'ın ŞİÖ ile işbirliği özel öneme sahiptir
Türkmenistan ve Çin Devlet Başkanları, karşılıklı ziyaret davetinde bulundular