Serdar Berdimuhamedov, Oliy Meclisi Senato Başkanı ile görüştü, Semerkant'a gitti

Serdar Berdimuhamedov, Oliy Meclisi Senato Başkanı ile görüştü, Semerkant'a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, cuma günü Özbekistan Oliy Meclisi Senato Başkanı Tenzile Narbayeva ile bir araya geldi.

Türkmenistan resmi medyasında yer alan habere göre, Türkmenistan Devlet Başkanı Özbekistan parlamentosu üst meclisi yöneticisine sıcak karşılama ve misafirperverlik için minnetarlığını dile getirdi ve bu görüşmenin Türkmenistan ile Özbekistan arasında paralamento ilişkilerini pekiştirmeye yönelik görüş alışverişi yapmak için fırsat sunduğunu ifade etti.

Serdar Berdimuhamedov ayrıca, Özbekistan ziyareti kapsamında Semerkant kentini de ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, Semerkant Uluslararası Havalimanı'nda Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.

İki ülkenin Devlet Başkanları, Özbekistan'ın ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov anısına inşa edilen anıt kompleksine gittiler ve anıta çelenk bıraktılar.

Ardından Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, orta çağın önemli yapıları arasında yer Ulugbek Gözlemevi'ne giderek, buradaki müzede sergilenen ve tarihi değer niteliği taşıyan eserleri incelediler.

Devlet Başkanları ayrıca, Timur Külliyesi ile birlikte Ulugbek, Şir-Dor, Tillâ-Kârî gibi üç medresenin bulunduğu ve XV.-XVII. asırlara ait nadide anıt kompleksi olan Registan Meydanı'nı gezdiler.

İlgili diğer haberler

Orta Asya ülkeleriyle ABD arasındaki C5+1 diyaloğu başkanlar seviyesine çıktı
Orta Asya Devlet Başkanları Tacikistan'da toplandı
Orta Asya-ABD Devlet Başkanları Birinci Zirvesi New York'ta Gerçekleştirildi
ANALİZ Yeni Özbekistan, yeni seçimler ve Mirziyoyev'in üç yılı
Bakan Koca, Özbekistan'da Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı'na katıldı Açıklaması
Orta Asya liderleri, KİK ülkeleriyle işbirliğini pekiştirmek için önerilerde bulundular