Türkiye, Türkmenistan doğalgazının TANAP hattı üzerinden Anadolu'ya taşınmasını teklif ediyor

Türkiye, Türkmenistan doğalgazının TANAP hattı üzerinden Anadolu'ya taşınmasını teklif ediyor

Türkmenistan doğalgazının Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) aracılığıyla Anadolu'ya taşıma imkanının bulunduğu kaydedildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, cuma günü Aşkabat'ta düzenlenen Türkmenistan-Türkiye Hükümetlerarası Altıncı Ekonomik Komisyonu Tolplantısı'nda konuya dair açıklamalarda bulundu.

Anadolu ajansının haberine göre, toplantıya Türkmenistan Bakanlıklarının ve ilgili Dairelerinin yöneticilerinin yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki Türkiye heyeti katıldı.

Enerji alanındaki işbirliğinin son zamanlarda gelişen enerji arz güvenliği belirsizlikleri ile daha da önem kazandığına değinen Oktay, "Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan işbirliği ile Türkmenistan doğalgazının TANAP hattı üzerinden Anadolu'ya taşınmasını gerçekleştirebiliriz." diye kaydetti.

Oktay, Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, BOTAŞ ve Türkmengaz arasında gerçekleştirilen görüşmelerin kısa vadede olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını ifade etti.

Oktay ayrıca, Turkiye'dek devlet şirketlerinin Hazar Denizi'ndeki Türkmenistan ile Azerbaycan'ın ortak olduğu Dostluk hidrokarbon sahasının kaynaklarını geliştirme faaliyetlerinde yer almaya hazır olduklarını belirtti.

TANAP, Türkiye topraklarından geçen bir doğalgaz boru hattıdır. Boru hattı, Azerbaycan'ın Şah Deniz doğalgaz sahasını Avrupa'ya bağlayan Güney Doğalgaz Koridoru'nun bir parçasıdır.

İlgili diğer haberler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
"Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu" düzenlendi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay 2. Uluslararası Türk Enerji Birliği Kongresi'ne video mesaj gönderdi (1)
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
(TEKRAR) AŞKABAT - Türkmen doğal gazının Türkiye'ye taşınmasına ilişkin çalışmalarda sona yaklaşıldı
Türkmen doğal gazının Türkiye'ye taşınmasına ilişkin çalışmalarda sona yaklaşıldı