Türkmenistan-Afganistan İş Forumu: Sınıraşan su kaynaklarının rasyonel kullanımı değerlendirildi

Türkmenistan-Afganistan İş Forumu: Sınıraşan su kaynaklarının rasyonel kullanımı değerlendirildi

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta pazartesi günü düzenlenen Türkmenistan-Afganistan İş Forumu sırasında, sınıraşan sular da dahil olmak üzere su kaynaklarının rasyonel kullanımı ele alındı. İlgili gelişme, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirildi.

Bu bağlamda forum, tarafların bölgedeki su kaynaklarının rasyonel kullanımı konusundaki temel yaklaşım ve ilkelerine odaklandı.

Afganistan Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili Alhaj Nuriddin Azizi yaptığı konuşmada, Kabil’in su tesisleri inşa ederken ve sınıraşan su kaynaklarını kullanırken komşu ülkelerle, özellikle de Afganistan ile uzun yıllardır dostane ve iyi komşuluk ilişkileri sürdüren Türkmenistan ile karşılıklı rıza, eşitlik ve saygı ilkeleri doğrultusunda hareket edeceğini vurguladı.

Forumda ayrıca, Türkmenistan’ın Afganistan ile tarımsal sanayi kompleksi ve tarım alanında işbirliği yapmak, bu alandaki önemli alanlarda ikili bağları güçlendirmek ve yeni ortaklıklar kurmakla ilgilendiği kaydedildi.

Azizi’nin değindiği konulardan biri de iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi oldu.Bakan Vekili konuşmasında, Afganistanlı iş insanlarının Türkmenistan ile ticari ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti. Özellikle ticaret hacimlerinin arttırılması, Afganistan altyapısının geliştirilmesinde işbirliği yapılması, ürünlerinin farklı bölgelere ihracatı için transit imkanlarının kullanılması ve Türkmenistan ürünlerinin Afganistan üzerinden transit geçişinin kolaylaştırılması konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Türkmenistan-Afganistan İş Forumu ve Afgan ürünleri fuarı 4 Mart tarihinde Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sergi Salonu’nda faaliyetlerine başladı. Afganistan Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili Alhaj Nuriddin Azizi başkanlığında 300’den fazla devlet kurumu, Ticaret ve Sanayi Odası ve banka temsilcilerinden oluşan heyetle birlikte yaklaşık 170 şirket ve işletme etkinliğe katılmak üzere Türkmenistan’a geldi.

İlgili diğer haberler

Aşkabat’ta Türkmen-Afgan İş Konferansı ve Afgan ürünlerinin fuarı düzenlenecek
Rusya’nın şirketleri, TAPI doğalgaz hattının Afganistan kesiminin inşaatine katılmayı hedefliyorlar
TAPI projesinin güvenlik tedbirleri çevrimiçi formatta ele alındı
Aşkabat, TAPI Projesi Koordinasyon Komitesi Toplantısı'na ev sahipliği yapacak
Haftanın tarihine bakış
Afganistan Dışişleri Bakanı, Orta Asya ülkelerinin temsilcileriyle bir araya geldi