Türkmenistan’dan Gürcistan’a enerji sevkiyatı için ön anlaşma imzalandı

Türkmenistan’dan Gürcistan’a enerji sevkiyatı için ön anlaşma imzalandı

Gürcistan’ın Ulusal Petrol ve Doğalgaz Şirketi (GOGC) ile Türkmengaz Devlet Kurumu arasında Türkmenistan’dan Gürcistan’a doğalgaz ve petrol sevkiyatını öngören ön anlaşma imzalandı.

GOGC’dan yapılan açıklamada, anlaşmanın GOGC Genel Direktörü Georgiy Çikovani ve beraberindeki heyetin Aşkabat ziyareti kapsamında imzalandığı belirtildi.

Türkmengaz Devlet Kurumu’nun temsilcileri ile yapılan görüşmelerde, gelecekte Türkmenistan doğalgazının Güney Kafkasya Enerji Koridoru üzerinden Batı’ya ve Gürcistan’a sevk edilmesini öngören ortak faaliyetlerde bulunma konusu da masaya yatırıldı.

Taraflar ayrıca, Türkmenistan’ın petrol ve petrol ürünlerinin Gürcistan’a ithalatını arttırma ve ürünlerin Karadeniz’deki limanlara taşınmasını organize etme konularına odaklandılar.

Mart 2006’da kurulan ve çeşitli enerji sektörlerinde faaliyet gösteren çeşitlendirilmiş çok yönlü bir şirket olan GOGC, Gürcistan’a doğalgaz tedarikiyle birlikte doğalgaz güvenliğinden ve tedarik yollarının çeşitlendirilmesinden sorumludur.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan ve Gürcistan heyetleri, enerji sektörü üzerine görüşme gerçekleştirdiler
Gürcistan, Türkmenistan’dan doğalgaz ithal etmekle ilgileniyor
NAPECO, Dragon Oil’in Çeleken bölgesindeki Ürün Paylaşım Sözleşmesi’ne dahil oluyor
Rönesans Holding Türkmenistan'da yapılacak GTG-2 için imza attı
Kazakistan, Türkmenistan’dan doğalgaz ithal edecek
Türkiye, Türkmenistan doğalgazının TANAP hattı üzerinden Anadolu'ya taşınmasını teklif ediyor