Türkmenistan Devlet Başkanı, birkaç yabancı şirketin yöneticileriyle ikili görüşmelerde bulundu

Türkmenistan Devlet Başkanı, birkaç yabancı şirketin yöneticileriyle ikili görüşmelerde bulundu

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, pazar günü Aşkabat’ta Bouygues Şirketler Grubu Genel Direktörü, VINCI Construction Grands Projets CEO’su, Cifal Şirketi CEO’su ve Dragon Oil Şirketi İcra Direktörü ile ikili görüşmelerde bulundu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, görüşmelerde Türkmenistan’ın önde gelen yabancı şirketlerle karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine her zaman açık olduğunu vurguladı. İlgili haber, Türkmenistan resmi medyası tarafından bildirildi.

Bouygues Şirketler Grubu Genel Direktörü ile yapılan görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı, Fransa’nın inşaat şirketi Bouygues Şirketler Grubu Genel Direktörü Başkanı Martin Bouygues ile yaptığı görüşmede, Bouygues'in uygulanan projelerin yüksek kalitesi, yükümlülüklerini zamanında ve sorumlu bir şekilde yerine getirmesiyle kendini kanıtladığını ifade etti.

Martin Bouygues buna karşılık, Bouygues şirketinin gelecek vaat eden Türkmenistan pazarındaki konumunu daha da pekiştirmeye yönelik ilgisini teyit etti. Şirket, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının ilk yıllarından bu yana ülkede faaliyet göstermektedir.

VINCI Construction Grands Projets CEO’su ile yapılan görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı ile Fransa’nın VINCI Construction Grands Projets Şirketi CEO’su Patrick Kadri arasındaki görüşmeler, iş bağlantılarını genişletme beklentilerine odaklandı.

Patrick Kadri, yöneticiliğini yaptığı şirketin Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından başlatılan uzun vadeli ve büyük ölçekli yeni altyapı projelerinin uygulanmasında aktif rol alma konusundaki isteğini bir kez daha teyit etti.

Serdar Berdimuhamedov buna karşılık, Türkmenistan'ın Fransız mimarlar ve tasarımcılar ile daha fazla işbirliğine açık olduğunu ve VINCI gibi önde gelen inşaat şirketleriyle verimli ilişkiler geliştirmeyi planladığını belirterek, Türkmenistan tarafının gelecek vaat eden yeni projeler için somut teklifleri değerlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cifal Şirketi CEO’su ile yapılan görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Fransız inşaat şirketi Cifal’in CEO’su Gilles Remy ile yaptığı görüşmede, Türkmenistan ekonomisinin farklı sektörlerindeki kapsamlı programlar doğrultusunda daha fazla etkileşim beklentileriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu. Akaryakıt kompleksi ve haberleşme sektörü, önemli işbirliği alanları olarak belirlendi.

Cifal'in yeni ortak projelerin uygulanmasına katılma konusundaki ilgisini vurgulayan Gilles Remy, yöneticiliğini yaptığı şirketin ortaklık yükümlülüklerine sıkı sıkıya uymaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Dragon Oil Şirketi İcra Direktörü ile yapılan görüşme

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile Dragon Oil Şirketi İcra Direktörü Ali Raşid el Jarwan arasında gerçekleşen görüşmede, birikmiş zengin işbirliği deneyimi ve Türkmenistan'ın akaryakıt kompleksinin daha da geliştirilmesine ilişkin büyük ölçekli planlar dikkate alınarak, uzun vadeli başarılı işbirliği yelpazesinin genişletilmesi ele alındı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, artan küresel enerji talebiyle birlikte işbirliğinin daha da derinleştirilmesine yönelik fırsatların bulunduğunu ve Türkmenistan tarafının şirketin ortaklık tekliflerini değerlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Dragon Oil, 1999 yılında Türkmenistan Hükümeti ile imzalanan Ürün Paylaşım Anlaşması temelinde Çeleken Sözleşme Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, Türkmenistan’daki çalışmalarına 2000’de start verdi. Hidrokarbon kaynaklarının keşfi, sahaların geliştirilmesi ve hidrokarbon kaynaklarının üretilmesinde uzmanlaşmış bir şirket olan Dragon Oil, Türkmennebit (Türkmenpetrol) Devlet Kurumu ile olan Ürün Paylaşım Anlaşması’nı 2035’e kadar uzattı.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan, Fransız iş adamlarını ülkenin yatırım imkanlarıyla tanıştırdı
Gurbanguli Berdimuhamedov, büyük yabancı şirketlerin yöneticileriyle görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na dünyanın dört bir tarafından taziye ve dayanışma mesajı geldi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na dünyanın dört bir tarafından taziye ve dayanışma mesajı geldi
Tarihte bugün ne oldu? 28 Aralık tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 28 Aralık'ta yaşananlar!
Aşkabat’ta yeni Devlet Tribünü Kompleksi açıldı