Türkmenistan Devlet Başkanı, çalışma ziyareti için New York’a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı, çalışma ziyareti için New York’a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, BM Genel Kurulu’nun 78. oturumuna katılmak üzere pazar günü çalışma ziyaretiyle New York’a gitti. İlgili haber, Türkmenistan resmi medyası tarafından servis edildi.

Habere göre, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ABD ziyareti 20 Eylül’e kadar devam edecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda resmi yetkililer tarafından karşılandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, ziyareti kapsamında BM Genel Kurulu’nun 78. oturumuna, aynı zamanda Orta Asya ülkeleri ile ABD arasında C+5 formatındaki çok yönlü işbirliği girişiminin ilk toplantısına katılması planlanıyor.

BM Genel Kurulu’nun 78. oturumunda Türkmenistan, küresel barış ve güvenliğin tesisine, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına, aynı zamanda enerji, ulaşım, ekoloji, iklim değişikliği, insani alanlar gibi önemli uluslararası işbirliği yönlerinin güçlendirilmesine yönelik yeni girişimler önerecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca birçok ikili temaslarda bulunacak, bunun yanında BM Genel Sekreteri ile bir araya gelecek.

Bu yılın 5 Eylül tarihinde BM Genel Kurulu’nun 78. oturumu açıldı. Oturum çerçevesinde üst düzey etkinliklerin düzenlenmesi öngörülüyor.

İlgili diğer haberler

BM Genel Kurulu, Türkmenistan’ın girişimiyle iki kararname kabul etti
Haftanın tarihine bakış
Haftanın tarihine bakış
BM: Türkmenistan, Orta Asya'da bir Güvenlik Meclisi kurmayı teklif edecek
Türkmenistan heyeti, New York’ta düzenlenecek BM forumuna katılacak
ABD’nin Aşkabat Büyükelçisi Matthew Klimov, Türkmenistan’daki diplomatik misyonunu tamamlıyor