Türkmenistan Devlet Başkanı, ŞİÖ Zirvesi'ne katılmak üzere Özbekistan'a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı, ŞİÖ Zirvesi'ne katılmak üzere Özbekistan'a gitti

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne onur konuğu olarak katılmak üzere Özbekistan’ın Semerkant kentine gitti.

Özbekistan Devlet Başkanlığı Basın Servisi’ne göre, Türkmenistan Devlet Başkanı havalimanında Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve birçok resmi yetkili tarafından karşılandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, ziyareti kapsamında Hazreti Hızır Anıt Kompleksi’ni ziyaret edecek ve Özbekistan’ın ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov’un mezarına çelenk bırakacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, 15-16 Eylül tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenecek ŞİÖ Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya gelecek.

Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Hindistan, Pakistan ve Özbekistan, 2001’de kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkelerdir. Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan, örgütün gözlemci üye ülkeleridir. Ayrıca Ermenistan, Azerbaycan, Nepal, Kamboçya, Türkiye ve Sri Lanka ise ŞİÖ ile işbirliği yapan ülkeler konumundadır.

İlgili diğer haberler

Putin, ŞİÖ Zirvesi kapsamında Serdar Berdimuhamedov ile bir araya gelecek
ŞİÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı Özbekistan'da yapıldı
İran, ulusal elektrik şebekesini Türkmenistan üzerinden Rusya'ya bağlamayı planlıyor
SEMERKANT - Özbekistan'ın tarihi Semerkant şehri ŞİÖ Zirvesi'ne hazır
İran Cumhurbaşkanı Reisi: "İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyeliğini kesinleştireceğiz"
İran Cumhurbaşkanı Reisi: "İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyeliğini kesinleştireceğiz"