Türkmenistan’ın Belçika Büyükelçisi, Enerji Şartı Genel Sekreteri ile görüştü

Türkmenistan’ın Belçika Büyükelçisi, Enerji Şartı Genel Sekreteri ile görüştü

Türkmenistan’ın Belçika Büyükelçisi Sapar Pälvanov, çarşamba günü Enerji Şartı Sekreterliği Genel Sekreteri Guy Lentz ile görüştü.

Türkmenistan’ın Belçika Büyükelçisi Sapar Pälvanov’un Business Türkmenistan internet yayınına yaptığı açıklamaya göre, görüşme tanışmak ve Türkmenistan’ın enerji sisteminde yürütülen uluslararası işbirliğini ele almak amacıyla yapıldı.

Büyükelçi, enerji kaynakları bakımından zengin ve bu alanda büyük uluslararası yatırımları çeken bir ülke olan Türkmenistan’ın Enerji Şartı ile işbirliğine büyük önem verdiğini kaydetti.

Sapar Pälvanov ayrıca, dünyanın önde gelen hidrokarbon üreticilerinden biri olan Türkmenistan’ın enerji güvenliği konularında kapsamlı uluslararası işbirliğinin kurulmasını desteklediğini vurguladı. Bu bağlamda, Enerji Şartı çerçevesindeki ortak çalışmaların özellikle doğalgaz, elektrik ve petrol taşımacılığının uluslararası yasal normlara odaklanması gerektiğini kaydetti.

Genel Sekreter, Enerji Şartı Antlaşması’nın modernizasyonu ve düzenlenmiş hali ile bu yıl kabul edilmesine yönelik devam eden çalışmalardan söz etti ve üye ülkeler tarafından yürütülen müzakerelerin yanı sıra ilgili grupların faaliyetlerine aktif ve yapıcı katılımları için Türkmenistan tarafına şükranlarını dile getirdi. Guy Lentz ayrıca Türkmenistan’ın, Enerji Şartı’nın istikrarlı ve güvenilir bir üyesi olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Sapar Pälvanov, Türkmenistan’da enerji sisteminin çeşitlendirilmesi, çevre dostu yüksek teknolojili ve ihracata yönelik ulusal hidrojen enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının faaliyete geçirilmesi ve geliştirilmesi konusunda devam eden çalışmalardan bahsetti ve Türkmenistan tarafının bu alanda Avrupa ülkeleriyle işbirliğine hazır olduğunu teyit etti.

Enerji Şartı Anlaşması'nın modernize edilmesine yönelik girişim, Kasım 2017'de Aşkabat'ta Türkmenistan’ın başkanlık ettiği Enerji Şartı toplantısında ortaya atıldı. Belgenin düzenlenmiş halinin, 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde video iletişim yoluyla yapılacak bir sonraki toplantıda kabul edilmesi öngörülüyor.

İlgili diğer haberler

Haftanın tarihine bakış
Bakan Çavuşoğlu: "Türkiye enerji diplomasisinde öne çıktı"
Çavuşoğlu: "Dünyanın her yerinde gücümüz, ayak izimiz var"
Çavuşoğlu: "Türkiye enerji diplomasisinde öne çıktı"
Özbekistan, Türkmenistan doğalgazından üretilen elektrik enerjisini Kırgızistan’a sevk etti
Haftanın tarihine bakış