Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçisi, yeni IFAD Başkanı ile bir araya geldi

Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçisi, yeni IFAD Başkanı ile bir araya geldi

Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçisi, Türkmenistan’ın FAO Daimi Temsilcisi Toyli Kömekov, pazartesi günü Roma’da bulunan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Genel Merkezi’nde kurumun yeni Başkanı Alvaro Lario ile bir araya geldi.

Aynı gün Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçiliği’nden yapılan basın açıklamasına göre, Büyükelçi Toyli Kömekov tarımı yüksek teknolojili bir sektöre dönüştürmek için Türkmenistan’da yapılan reformlar ve kapsamlı faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Haberde belirtildiği gibi, toprak ve su kaynaklarının verimli kullanımı ve yeni teknolojilerin yaygınlaştırılması yoluyla yerli tarımsal sanayi sektörünün geliştirilmesi devletin ana görevleri arasında bulunmaktadır.

Yeni IFAD Başkanı Alvaro Lario da kurum tarafından yürütülen kırsal nüfusun sosyal durumunun iyileştirilmesine yönelik faaliyetler ve projeler ile ilgili bilgi verdi.

Görüşmenin sonunda taraflar, Türkmenistan ile IFAD arasındaki karşılıklı bağları ve gelecekte ortak projeleri faaliyete geçirmek için işbirliğini pekiştirmeye yönelik temasları sürdürmeye hazır olduklarını belirttiler.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü QU Dongyu ile Türkmenistan’ın İtalya Büyükelçisi, Türkmenistan’ın FAO Daimi Temsilcisi Toyli Kömekov arasında perşembe günü FAO Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede, Türkmenistan’da örgütün resmi ofisinin açılmasına yönelik anlaşmanın taslağı ele alındı.

İlgili diğer haberler

FAO: Küresel gıda fiyatlarındaki düşüş devam ediyor
FAO: Küresel gıda fiyatları temmuz ayında da düşüşünü sürdürdü
FAO: Küresel gıda fiyatları mayıs ayında da geriledi
FAO: Nisan ayında küresel gıda fiyatları geriledi
FAO: Küresel şeker fiyatları eylülde son 13 yılın zirvesini gördü
Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete'de
Türkmenistan'da uluslararası projenin desteğiyle modern seralar devreye alındı