Kültür ve Toplum

Türkmenistan'ın özel şirketleri Fitch reyting notu alma olasılığını görüştüler

Türkmenistan'ın özel şirketleri Fitch reyting notu alma olasılığını görüştüler

Perşembe günü, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (TSGB) temsilcileri ile derecelendirme kuruluşu olarak bilinen ABD’nin Fitch Ratings Inc. şirketinin danışmanları arasında çevrimiçi görüşmeler yapıldı.

TSGB'nin internet sitesine göre görüşmelerde, Birliğe üye özel şirketler Fitch’in reyting notunun alınması konusunu masaya yatırdı.

Şirket danışmanlarına, Türkmenistan özel sektörünün çalışması ve özel sektörün ihracat fırsatlarına ilişkin bilgi verildi. Bu bağlamda, bundan böyle asıl görevin nihai ürün üretmek olduğu kaydedildi. Özellikle, yeni gıda maddelerinin üretiminde uzmanlaşmış tarımsal ürünler üreten üreticilerin potansiyelleri ve kredi tahsisli projelerin uygulanması değerlendirildi.

Bilindiği gibi, Fitch derecelendirme kuruluşu uzmanları, çeşitli ihraççıların mali istikrarını derinlemesine analiz ederek, özel yatırımcıların mali yükümlülükleri üzerinden faiz ödeme kabiliyetleri hakkında sonuçlar çıkarıyor. Bu ise, özel yatırımcıların işlerini kolaylaştırmaktadır.

Fitch reyting notunun üreticilerin itibarı üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve yatırımcıların ilgisini çekmeye yardımcı olmaktadır.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının 25. yıldönümüne adanmış sergi çalışmalarına başladı
Artık-Luftabat sınır kapısı, yük kamyonlarına açıldı
Türkmenistan’da sera yönetiminin ana yönleri ele alındı
Türkmenistan ve Hindistan, iş ilişkilerini güçlendiriyor
Aşkabat, Uluslararası Bilimsel-Pratik konferansına ev sahipliği yaptı
Türkmenistanlı bilim adamları yeni çeşit dezenfektan geliştirdiler
Dünya gençleri bilim ve sanat için Buca'da yarışacak