Türkmenistan, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını değerlendirmeye hazır

Türkmenistan, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını değerlendirmeye hazır

Türkmenistan halkının Milli Lideri, Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, perşembe günü Türkiye’nin başkenti Ankara’da yapılan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirve Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkmenistan’ın Türkiye’ye doğalgaz sevk etme konusunu değerlendirmeye hazır olduğunu ifade etti. İlgili haber, Türkmenistan resmi basınında yer aldı.

Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitap ederek ve büyük projelerden bahsederek, ’Eğer biz Türk dili konuşan ülkelerle hukuk ve kanunlarımızı güçlendirirsek, çeşitlendirme politikası ile her bir Türkiyeli kardeşimizin ailesine Türkmenistan doğalgazını taşıyabiliriz.’’ ifadelerinde bulundu.

Türkmenistan halkının Milli Lideri, ’Bu bahsettiklerim hidrokarbon kaynakları ile ilgiliydi. Enerji konusuna gelecek olursak, gerekirse doğalgaz boru hattının yanında elektrik nakil hattı döşeme konusunu da görüşmeye hazırız.’’ diye kaydetti ve Türkmenistan’ın gelecekte bu tür büyük projeleri hayata geçirmeye hazır olduğunu teyit etti.

Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı ayrıca, Türkmenistan’ın TDT’ye gözlemci üye olarak değil de, tam üye olarak katılmasını umduğunu belirtti.

Türkmenistan halkının Milli Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov’un belirttiği gibi, Türkiyeli iş adamlarının katılımları ile 2000 yılından bu yana Türkmenistan’da 110 milyar 382 milyon 53 bin ABD doları tutarında projeler ve işler hayata geçirildi.

Ankara'da yapılan TDT Olağanüstü Zirve Toplantısı'na Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadır Caparov, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Urban, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

İlgili diğer haberler

Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın TDT'ye tam üyelik taahhüdünü teyit etti
TDT Devlet Başkanları Ankara Bildirisi imzaladılar
Depremlerin ardından Türk dünyası tek yürek oldu
Türk dünyasından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim desteği
Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye dünyadan destek mesajları