Türkmenistan, ulaşım sektöründe uluslararası işbirliğini ilerletiyor

Türkmenistan, ulaşım sektöründe uluslararası işbirliğini ilerletiyor

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, salı günü BM Uluslararası Ulaştırma Diplomasisi Merkezi İcra Sekreteri İgor Runov ile dijital sistem üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar görüşmede bölge ve ülke altyapısının geliştirilmesi yoluyla ülkeler arasındaki ara bağlantıların iyileştirilmesine yönelik işbirliği konularını kapsamlı bir şekilde ele aldılar.

Raşid Meredov, Türkmenistan’ın ulaşım koridorlarının, özellikle Lapis-Lazuli Koridoru’nun, transit geçişe ilişkin Aşkabat Anlaşması’nın (Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman), Hazar Denizi-Karadeniz Girişimi çerçevesindeki ulaşım koridorlarının, Doğu-Batı ve Güney-Kuzey güzergahındaki diğer bölgesel ulaşım ara bağlantılarının yasal ve lojistik çerçevesini güçlendirmeye devam ettiğini teyit etti.

Türkmenistan tarafı, Ocak 2022’de Türkmenistan’ın 2022-2025 Ulaştırma Diplomasisini Geliştirme Programı’nı kabul ettiğini kaydetti. Söz konusu program, Türkmenistan’da tüm ulaşım araçlarının yapısal ve teknik temelinin kapsamlı bir şekilde modernize edilmesi ve ülkenin uluslararası transit koridorlarının bölgesel bir merkez olarak konumunun güçlendirilmesine yönelik önemli stratejik tedbirleri öngörmektedir.

Taraflar ayrıca, Ağustos 2022’de Türkmenistan’da yapılması planlanan Denize Erişimi Olmayan Gelişmekte Olan Ülkelerin Ulaştırma Bakanlarının Uluslararası Toplantısı’na yapılan hazırlıkları masaya yatırdılar.

Avusturya’nın başkenti Viyana, pazartesi günü ’Türkmenistan-AGİT: Ulaştırma ve Lojistik Kalkınmada Bölgesel İşbirliği’’ konu başlığı ile çevrimiçi ve yüz yüze formatta yapılan bölgesel toplantıya ev sahipliği yaptı.

Etkinlik, özellikle ulaştırma ve lojistik kalkınma işbirliğinin yanı sıra Orta Asya’nın güncel ekonomik meselelerine odaklandı. Türkmenistan tarafı, toplantıda ülkenin sürdürülebilir ulaştırma ve lojistik sektöründeki planlamalarını ve bu yöndeki girişimlerini tanıttı.

İlgili diğer haberler

Türkiye'nin 10 ülkeyle diplomatik ilişkiler kurmasının 30. yılı Ankara'da kutlandı
Bakan Çavuşoğlu: "Daha fazla ticaret ve yatırım için Kafkasya ve Orta Asya'nın çevre coğrafyalarla bağlantısını güçlendirmemiz gerekiyor"
Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın ardından ortak bildiri imzalandı
Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın ardından ortak bildiri imzalandı
Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu: "Özel bağlar üzerine bina ettiğimiz ilişkilerimiz bugün kapsamlı bir ortaklığa dönüştü"
Türkmenistan enerji kaynaklarının Avrupa pazarlarına gönderilmesi görüşüldü