Türkmenistanlı çiftçilere 99 yıllık süreyle araziler tahsis edilecek

Türkmenistanlı çiftçilere 99 yıllık süreyle araziler tahsis edilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, pazartesi günü yapılan çalışma toplantısında, "Tarıma yönelik Özel Arazi Fonunun Miktarının Onaylanmasına ilişkin" Kararı imzaladı.

TDH haber ajansının bildiriği habere göre, bu Karar uyarınca Türkmenistan’daki anonim şirketler, çiftçiler, diğer tüzel kişiler ve Türkmenistan vatandaşlarına yönelik özel tarım arazisi fonu miktarı onaylandı.

Belirtildiği gibi, özel arazi fonundan sağlanacak arazilerin yüzde 70'i, devlet programına tabi buğday, pamuk ve diğer tarımsal ürünlerin sözleşmeli ekimine, geri kalanı ise bilimsel temelde ürün rotasyonu yoluyla tarımsal ekime yöneliktir ve 99 yıllığına kullanıma tahsis edilecektir.

Özel arazi fonundan arazi alan üreticiler, geliştirilmekte olan arazinin ıslah durumunu iyileştirmek için 3 yıl içinde gerekli ve uygun çalışmaları yapmalı, ardından ürün rotasyonuna koymalıdırlar.

Özel arazi fonundan arazi alan üreticiler, devlet programı dahilindeki ürünler için belirlenen üretim planlarını yerine getirdikten sonra, ürünlerle ilgili kendi insiyatiflerini kullanabilirler ya da devlet alış fiyatına devlete satabilirler.

Vilayet valiliklerine, tarım üreticilerinin devlet programı dahilindeki buğday, pamuk ve diğer ürünlerin üretim planlarının belirlenmesi ve bu planların yerine getirilmesinin denetlenmesi talimatı verildi.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan’da kamu işletmelerinin özelleştirilmesi çalışmaları sürdürülüyor
Türkmenistan’da büyük ölçekli enerji tesisleri faaliyete geçirilecek
Türkmenistan tekstil ürünlerinin yeni e-ticaret temeli oluşturulacak
Rus aşısı Sputnik V'nin Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı
Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı olarak göreve başladı
Türkmenistan ve Azerbaycan, Dostluk hidrokarbon sahasının geliştirilmesiyle ilgili belge imzaladılar
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Türkmenistan’ı ziyaret etti