Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın doğum gününü kutladı

Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın doğum gününü kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, perşembe günü telefon aracılığı ile Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’un doğum gününü kutladı. Telefon görüşmesinde ayrıca Türkmenistan ile Rusya arasındaki ilişkilerim kapsamlı bir şekilde pekiştirilmesi ve stratejik işbirliğinin genişletilmesine yönelik karşılıklı görüşler teyit edildi.

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Vladimir Putin doğum günü vesilesiyle Türkmenistan Devlet Başkanı’na tebrik mektubu da gönderdi. Putin tebrik mesajında, ’Türkmenistan ile Rusya arasında stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine ilişkin haziran ayında imzalanan Deklarasyon, şüphesizdir ki, çeşitli alanlarda karşılıklı yarar sağlayan ikili ilişkilerin niteliksel açıdan gelişmesi için fırsat sağlıyor.’’ ifadelerine yer veriyor.

Vladimir Putin, Orta Asya ve Hazar bölgesinde barışı, güvenliği ve istikrarı pekiştirmek, aynı zamanda iki ülke halklarının yararı için ortak çaba içerisinde olmaktan mutluluk duyacağını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’a sağlık, mutluluk ve başarı dileklerini iletti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadır Caparov, İran Cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın doğum günü vesilesiyle tebrik mektubu gönderdiler.

İlgili diğer haberler

ŞİÖ Zirvesi Özbekistan'ın Semerkant şehrinde başladı
Putin, Rusya ile Türkmenistan arasında artan ticaret hacmine dikkat çekti
Türkmenistan ile Rusya, stratejik işbirliğini derinleştirecek
Türkmenistan ve Rusya Dışişleri Bakanları, ikili ilişkilerin önceliklerini değerlendirdiler
Bağımsızlığın 31. Yıldönümü vesilesiyle Türkmenistan Devlet Başkanı'na tebrik mesajları ulaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak