YSK açıkladı: 74 ülke ve 177 noktada oy kullanılabilecek! İşte ilgili tarihler

YSK açıkladı: 74 ülke ve 177 noktada oy kullanılabilecek! İşte ilgili tarihler

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde yurt dışı seçmenlerin temsilciliklerde oy kullanacakları tarih aralığı ve oy kullanılacak adresler Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edildi. Yapılan açıklamada 74 ülke ve 177 noktada oy kullanılacağı belirtildi.

Ülkelere ve şehirlere göre farklılıklar olsa da genel başlangıç 27 Nisan olurken, son oy verme tarihi ise 9 Mayıs olarak belirlendi. Dış temsilciliklerde oy verme saatleri belirtilen tarihler arasında hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00-21.00, başkonsolosluklara bağlı şehirlerde ise yerel saatle 09.00-18.00 olacak. Oy verecek vatandaşların randevu almasına gerek olmadığı duyuruldu.

Afganistan'da seçim sandığı kurulmazken, en çok oy kullanılacak ülke 26 nokta ile Almanya oldu.ABD'de 9, Arnavutluk'ta 1, Avustralya'da 3, Avusturya'da 6, Azerbaycan'da 3, Bahreyn ve Belarus'ta 1'er, Belçika'da 3, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2, Bosna Hersek'te 3, Brezilya'da 2, Bulgaristan'da 3, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nda 4, Cezayir ve Çekya'da 1'er, Çin'de 4, Danimarka'da 2, Estonya, Fas ve Finlandiya'da 1'er Fransa'da 9, Güney Afrika'da 2, Gürcistan'da 2, Hollanda'da 4, Irak'ta 3, İran'da 3, İrlanda'da 1, İspanya'da 2, İsrail ve İsveç'te 1'er İsviçre'de 3, İtalya'da 2, Japonya'da 2, Kanada'da 4, Kararağ'da ve Katar'da 1'er, Kazakistan'da 3, Kırgızistan ve Kore'de 1'er, Kosova'da 2, Kuveyt'te 1, KKTC'de 3, Kuzey Makedonya'da 1, Libya'da 2, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Malezya ve Malta'da 1'er Mısır'da 2, Moldova'da 2, Nijerya ve Norveç'te 1'er, Özbekistan'da 2, Pakistan'da 3, Polonya ve Portekiz'de 1'er, Romanya'da 2, Rusya'da 4, Sırbistan'da 1, Singapur, Sudan, Slovakya'da 1'er, Suudi Arabistan Krallığı'nda 2, Tanzanya, Tayland, Türkmenistan'da 1'er, Ukrayna'da 2, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 1'er, Yunanistan'da ise 4 noktada sandık kurulacak.

Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Almanya'da oy kullanılacak başkonsolosluklar ise şöyle:

İlgili diğer haberler

YSK açıkladı: 74 ülke ve 177 noktada oy kullanılabilecek! İşte ilgili tarihler
YSK, yurt dışı seçmen için sandık kurulacak temsilcilikler ve oy verme tarihlerini açıkladı
YSK, yurt dışı seçmen için sandık kurulacak temsilcilikler ve oy verme tarihlerini açıkladı
Çatışmaların yaşandığı Sudan dışındaki gurbetçiler, yarın oy kullanmak için sandık başına gidiyor!
Türkiye BM'ye üye mi? BM üye ülkeler hangileri? Birleşmiş Milletler'in kaç üyesi var?
TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı