Aşkabat’ta Türkmen-Afgan İş Konferansı ve Afgan ürünlerinin fuarı düzenlenecek

Aşkabat’ta Türkmen-Afgan İş Konferansı ve Afgan ürünlerinin fuarı düzenlenecek

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sergi Salonu, 3-5 Mart 2024 tarihlerinde Afgan ürünlerinin fuarına ve Türkmen-Afgan İş Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, pazartesi günü Afgan ürünleri fuarı ve Türkmen-Afgan İş Konferansı’nın düzenlenmesine ilişkin Kararı imzaladı. İlgili gelişme, Türkmenistan resmi basını tarafından servis edildi.

Bu belge, Türkmenistan halkının kadim geleneklerine, dostluk, kardeşlik, iyi komşuluk ve insancıllık ilkeleri temelinde, Aşkabat’ta Afgan ürünleri fuarı ve Türkmen-Afgan İş Konferansı’nı düzenlemek amacıyla kabul edildi.

Belgeye göre, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası ile Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne bu etkinliklerin üst düzeyde düzenlenmesi talimatı verildi.

Türkmenistan’ın Afganistan Büyükelçisi Hoca Övezov ile Afganistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Nureddin Aziz arasında 13 Ocak 2024’te Kabil’de bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede taraflar, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Afganistan’ın ürünlerini tanıtmak için bir platform görevi görecek fuarın düzenlenmesini masaya yatırdılar.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan-Afganistan İş Forumu: Sınıraşan su kaynaklarının rasyonel kullanımı değerlendirildi
Haftanın tarihine bakış
Haftanın tarihine bakış
Türk sineması Azerbaycan'da buluştu
Çin, yeni dönemde Taliban ile siyasi ve ekonomik bağlarını geliştirme arayışında
Aşkabat, Afgan Ürünleri Fuarı’na ev sahipliği yapacak