Türkmenistan’da kamu işletmelerinin özelleştirilmesi çalışmaları sürdürülüyor

Türkmenistan’da kamu işletmelerinin özelleştirilmesi çalışmaları sürdürülüyor

Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nun cuma günü gerçekleşen toplantısında, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gadırgeldi Müşşikov, ’Aşkabat’taki bazı binaların özelleştirilmesine ilişkin’’ Karar taslağı çerçevesinde sürdürülen faaliyetlerle ilgili bir rapor sundu.

TDH’nin haberine göre, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatına uygunlukta, devlete ait işletmelerin özelleştirilmesi ve onların açık anonim şirketlerine dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Bu bağlamda, Aşkabat’ta bulunan ilgili alışveriş merkezleri, restoranlar ve ticaret evlerinin temel iş alanlarının ve iş yerlerinin muhafaza edilmesi şartı ile Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri tarafından doğrudan özelleştirilmesine ilişkin Karar taslağı, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhanedov’un değerlendirmesine sunuldu.

Raporu dinleyen Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’da sosyal odaklı ekonominin hızla geliştiğini kaydetti. Bu, farklı mülkiyet biçimlerine dayanıyor ve piyasa ilişkilerine aşamalı bir geçişi göz önünde bulunduruyor.

Devlete ait kamu işletmeleri, ekonomiyi yönetmekte etkili yöntemlerinin aktif olarak uygulanması, Türkmenistan milli ekonomisinin sektörlerindeki işletmelerin yönetimine yönelik çeşitli mülkiyet yapılarının oluşturulması temelinde bu alanda reformların gerçekleştirilmesi amacı ile kademeli olarak özelleştirilmektedir.

Türkmen Lider, bu konuda yürütülen etkinliklerin Türkmenistan Milli ekonomisinde özel sektörün payının artmasına katkı sağladığını kaydetti. Devlet Başkanı, ’Aşkabat’taki bazı binaların özelleştirilmesine ilişkin’’ Karar’ı imzalayarak, elektronik belge yoluyla Başkan Yardımcısına gönderdi ve ilgili talimatları verdi.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan Devlet Başkanı, inşaat şantiyelerindeki çalışmalar ile tanıştı
Aşkabat'ta büyük alışveriş ve eğlence merkezi inşa ediliyor
Türkmenistan'ın Bağımsızlık yıldönümünde 30 büyük tesisin açılışı yapılacak
Türkmenistan’da devlete ait 33 tesisin özelleştirilmesi planlanıyor
Türkmenistan GPS/GLONASS sistemleriyle donatılmış otobüsleri satın alacak
Türkmenistan Devlet Başkanı kargo uçakların sayısını arttırma talimatı verdi