İran ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları arasında telefon görüşmesi

İran ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları arasında telefon görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Telefon görüşmesinde ikili anlaşmaların uygulanması ve bazı bölgesel meseleler, özellikle de Hazar'a kıyısı olan ülkelerin Aşkabat'ta yapılacak zirvesi ele alındı.

İRNA'ya göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki cumhurbaşkanının Tahran'daki son toplantısına atıfta bulunarak, ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olarak nitelendirdi ve bunun, iki komşu arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca İran İslam Cumhuriyeti'nin ikili anlaşmaları takip etmeye ve uygulamaya hazır olduğunu duyurdu.

Emir Abdullahiyan ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti'nin Hazar'a kıyısı olan ülkeler zirvesinin düzenlenmesi için Aşkabat'a ev sahipliği yapmasına destek verdiğini de duyurdu.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı, son Tahran ziyareti sırasında Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nı ağırlamak için İran İslam Cumhuriyeti'nin çaba ve eylemlerine teşekkür ederken, bu ziyareti iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın başlangıcı olarak değerlendirdi.

Raşid Meredov da, sözkonusu görüşmede, Türkmenistan bakanlar kurulu, kurum başkanları ve özel sektörün iki cumhurbaşkanının görüşmesinde varılan anlaşmaları uygulamak için İranlı mevkidaşlarıyla görüşmeye hazır olduklarını da duyurdu.

Meredov, bir kez daha, ülkesinin Cumhurbaşkanı'nın Aşkabat'taki Hazar kıyı devletleri zirvesine katılması için İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na davetini resmen vurguladı.

İlgili diğer haberler

Türkmenistan ve İran Dışişleri Bakanları, Hazar Zirvesi'ni ele aldılar
İran Dışişleri Bakanı, Pakistanlı mevkidaşı ile Afganistan, Yemen ve Filistin'i görüştü
İran Dışişleri Bakanı ile Türkmen mevkidaşı "ikili anlaşmaları" görüştü
Türkmenistan ve İran Dışişleri Bakanları, Hazar Denizi'nde işbirliğini değerlendirdiler
Türkmenistan Devlet Başkanı'nın Rusya ziyaretine yönelik hazırlıklar sürüyor
Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Abu Dabi'de temaslarda bulundu